About us

Our team

Ing. Michaela Kovaříková Goldšmidová, MBA
Sales department
kovarikova@amikov.com
+420 601 355 496
Marek Kovařík
Sales department
kovarik@amikov.com
+420 602 410 662
 
Implementation department
koordinator@amikov.com
+420 603 288 907
 
Recruitment department

We provide complex personal services (temporary employee assigment, personal leasing, new employee recruitment, personal counseling). Our goal is to find new employees for companies we work with and succesfully help with other requests from our clients. To every person we offer to help finding job with free registration in our database of jobseekers. For people who are looking for job we offer from full time, part time even temporary jobs.

We are traditional czech personal agency, which offers to our clients flexible solutions by temporary employee assigments and also new core employees. We are focusing on research, selection and recruitment of workers in czech republic, also in Slovakia

Personal Agency Amikov, s.r.o. deals with work arrangements and personal counseling in consistent with verdict of Employment department of Czech republic č.j.: UPCR-2017/46832/6, MPSV-UP/16336/14/ÚPČR/4 a č.j.: MPSV-UP/16335/14/ÚPČR/4

Benefits of cooperation

  • Professionalism
  • Quick responses – we can get you as many workers as you need
  • Personal approach
  • Quality workers databases
  • Workers from Czech republic, also from abroad
  • Workers replacement change in case of dissatisfaction

They found jobs with us

„Firma Amikov se o mě vzorově postarala. Nabídli mi několik možností práce, ke každé z nich mi dali podrobné info a já už si jen vybral. Zvolil jsem operátora do výroby (sedačky do aut) a své volby nelituji. Musím říct, že mě firma překvapila svou vstřícností a osobním přístupem.“ (Tomáš K.)
„Konečně mi někdo pomohl najít práci, kterou jsem si představovala. Neměla jsem jednoduché podmínky, přesto jsem práci s pomocí Amikov našla. Jako bonus mi firma zajistila ubytování v místě zaměstnání. Opět tak můžu dělat něco co mě baví, za podmínek, které jsem si stanovila.“ (Jana V.)
„Vždy mě lákala práce v zahraničí. Díky firmě Amikov jsem šanci konečně dostal. Nabídli mi pozici svářeče v Německu. Ukázali mi, co mě čeká, na co se mám připravit a s čím mám počítat. Nechyběla mi vůbec žádná informace a já neměl strach, že nastane jakýkoliv problém. Práci si užívám, a navíc si zdokonaluji i jazyk.“ (Pavel A.)
„Dostala jsem na výběr z několika nabídek na zaměstnání v oblasti potravinářství. Nechali mě v klidu vybrat, zodpověděli mi veškeré dotazy a přidali svůj názor. Nakonec jsem dala na radu firmy Amikov a vybrala si operátorku výroby potravin. Jejich informace nelhaly, jsem nyní spokojená a do práce se prakticky těším. Opravdu komplexní služby ve výběru práce.“ (Kateřina M.)

Certificates